A nádról


Nádaratás:

Az aratás időszaka novembertől márciusig tart. Ez az 5 hónap a nádvágás szezonja, melyet legfőképp az időjárás alakulása határoz meg.
A korábban kézzel történő aratást, mára a modern gépek váltották fel, melyek lehetővé tették a nád könnyebb és hatékonyabb "feldolgozását", kitermelését.
De bizonyos területekről, még ma is csak kézi aratással történik a nád aratása és begyűjtése.


Nádosztályozás:

A levágott nádat saját depóra történő szállítás után osztályozzuk, mely során minőségi csoportok szerint történik meg a szétválogatás. Ezek a minőségi csoportok a következők:

1). szövet anyag,
2). palló anyag,
3). tetőfedő nád,
4). export anyag.

A minőségi osztályokat a nádkévék átmérőjének mérete és az anyag minősége különbözteti meg egymástól.
Az osztályozás folyamatát - nádhúzásnak - is nevezzük, mivel az anyagválogatás során a learatott nádból szálankénti húzással történik a minőségi anyag szétválogatása. Majd a még visszamaradt nádból eltávolításra kerülnek az (nem nád) idegen anyagok.


A tetőfedő nád:

A tetőfedő nád alkalmas új házak, illetve régi épületek felújításához. A nádfedés önmagában megoldja az épülethéjalás minden feladatát. Hőszigetel, megfelelő hajlásszög esetén vízszigetel és ellenáll az időjárás viszontagságainak (30 cm nádfedés egyharmada "dolgozik" , a többi (20 cm) tartalék).
Szakszerűen készített nádfedés esetén, valamint ismételt "visszaverés" alkalmazásával igen tartós, az idő vasfogának jól ellenálló héjalást kapunk.